В същото време ресорният министър Лиляна Павлова се изцепи (19 май), че строителството през първите три месеца на годината се било увеличило шест пъти спрямо същия период на миналата. На кого да вярваме - на министъра, на националната статистика, на европейската?
В края на първото тримесечие "Евростат" излезе с данни, които отредиха на страната ни първо място в ЕС по спад на строителната продукция (-4%), докато в ЕС тя плавно се възстановява, отчитайки ръст от 1,4%, движен основно от сградното строителство. В България обаче то продължава да се свива и ръстът при инфраструктурното строителство не успява да подкрепи общата строителна продукция. Къде видя Павлова шесторен ръст? Там, където Лукарски видя четворен ръст на инвестициите - в сферата на пожеланията и предизборния популизъм.
Над 2000 свлачища ни грозят, предупреди още Лиляна Павлова на кръгла маса. Според стратегията за намаляване на риска от бедствия, в обществото се подценява значението на превантивната дейност, чрез която бедствията могат да бъдат управляеми. Не става ясно каква ще бъде тази превенция, кой ще носи отговорност, какви мерки са начертани, но поне стана ясно колко ще струва –500 милиона лева. От толкова много превенция масово язовирите са безконтролни, речните корита задръстени и при най-малкия дъжд стават наводнения. А през годините не е да на са наливани пари в „превенция” и грижа, пак от порядъка на милиони. По същия начин са „обгрижвани” и свлачищата. Затова тази година се активираха близо 170 нови и земята се зарони като сирене. Последствията за малките населени места, които останаха откъснати поради разрушаване на пътната мрежа заради свлачища, са катастрофални. Реално те останаха икономически и социално изолирани, без особени перспективи. Превенции?
Една от превенциите представи началникът на националната пожарна Николай Николов, а именно - ранното предупреждение при бедствия да става чрез социалните мрежи и мобилни приложения. Така де, като ви залюлее земята, първо във Фейсбук ще влезете за помощ. А ако сте в провинцията и буйни води залеят дома ви, може би ще се сетите първо за Туитър? А дали баба Пена има профил, за да се разбере и да се подготви? И колко ли ще струва прилагането на тази „превантивна мярка”? Ще кажете, че ползването на социалните мрежи е безплатно, а поддържане на страница във Фейсбук може да прави и слабо грамотен човек? Така е, но явно не за представители на кабинета на ГЕРБ. Нека припомним как през 2012-а тогавашният министър на земеделието Мирослав Найденов беше възложил обществената поръчка за 50 000 лева за изработка на Фейсбук страница на Програмата за развитие на селските региони. И още толкова за акаунт в Туитър. Парите и по двете поръчки отидоха при 25-годишната Кристина Спасова, която броени дни преди да спечели поръчката е била пиар в скандалната Агенция за безопасност на храните. Случайност? А сега имаме за усвояване цели 500 милиона...
И това не е всичко. Сред ключовите ценности на националната стратегия за намаляване на риска от бедствия е и позитивното мислене. Така е записано в документа, обсъден на кръглата маса. Как точно, с групови сеанси по медитация? Или направо да си създадем министерство на Окултизма? Щом катастрофи могат да се борят с ръсене на захар на пътя, свлачища с позитивно мислене, а екзорсист може с ритуал да "гони злото и безхаберието от парламента", защо да не може с баене и колективна медитация да се оправи държавата? Оууумм...