Интересно

Астрономи откриха планети извън нашата галактика

Екипът смята, че откритието би могло да покаже дали и как се е променяла скоростта, с която са се образували нови планети с увеличаването на възрастта на Вселената.

Поглед Инфо 1555 прочитания
Астрономи откриха планети извън нашата галактика

Астрономи за пръв път откриха данни за съществуването на планети извън нашата галактика, съобщи в. "Дейли мейл".

Астрофизичката Ерин Ментъч от Университета на Торонто в Канада обаче е открила, че нови звезди и планети се раждат в галактики, които се намират на 10 милиарда слънчеви години.

Ментъч и колегите й анализирали 88 отдалечени галактики,светлината от които е била излъчена, когато Вселената е била между половината и една четвърт по-млада от сегашната си възраст 13,7 милиарда години. Това разстояние е твърде голямо, за да могат да се различат отделни звезди.

Астрономите анализирали светлината от галактиките и открили три източника. Първите два били от звездите на галактиката и от светещия междузвезден прах. Третият източник бил твърде студен, за да е предизвикан от звезди, но твърде горещ, за да е прах.

Според учените това най-вероятно са облаци от прах и газ, които образуват слънчеви системи около новородени звезди.

Екипът смята, че откритието би могло да покаже дали и как се е променяла скоростта, с която са се образували нови планети с увеличаването на възрастта на Вселената.