Свят

Русия разположи ракети Бастион и Оникс срещу НАТО в Атлантика. Битката за Атлантика започна

Русия разположи ракети Бастион и Оникс срещу НАТО в Атлантика. Битката за Атлантика започна

/Поглед.инфо/ Докато глобалното внимание е приковано към кипящия котел на Близкия изток, в студените води на Северния Атлантик се разгръща стратегическа драма с потенциално апокалиптични последици. Великобритания и Норвегия дръзнаха да организират мащабна провокация в непосредствена близост до руските граници, но отговорът на Кремъл беше не просто симетричен, а парализиращ. Разполагането на комплексите „Бастион“ със свръхзвуковите ракети „Оникс“ изпрати недвусмислен „огнен поздрав“ към НАТО, демонстрирайки, че руската армия е в състояние на пълна бойна готовност и няма намерение да търпи западното присъствие „под носа си“.

Редакция на Поглед.инфо

Провокацията Tamber Shield и арогантността на Алианса

В момент, в който Съединените щати впрягат целия си дипломатически и военен ресурс, за да притискат Иран и да диктуват условия в Близкия изток, техните европейски васали в лицето на Великобритания и Норвегия решиха, че е настъпил удобен момент за активиране на северния фронт срещу Руската федерация. Ученията под кодовото название „Tamber Shield“ не са просто поредното рутинно тренировъчно събитие. Според изявленията на британския командир Рос Галахър, тези маневри се считат за „ключово събитие“ в актуалния военен календар на Запада.

Истинската цел на „Tamber Shield“ обаче е далеч от чисто отбранителните функции. Полското издание Forsal, което често служи като рупор на натовските амбиции в Източна и Северна Европа, директно обяви, че „Битката за Атлантика започва“. Текстът под заглавието „Нови войски на НАТО под носа на Русия“ разкрива опасната ескалация, към която Лондон и Осло тласкат региона. Тези действия представляват целенасочен опит за тестване на руската отбранителна система в Арктика и Атлантическия басейн – региони, които Москва счита за жизненоважни за своята национална сигурност.

Мълниеносният марш на Бастионите: Студен душ за западните стратези

Реклама 300x250

Русия не закъсня с реакцията си. Само ден след старта на провокативните учения, Министерството на отбраната на Руската федерация обяви привеждането в движение на екипажите на бреговата ракетна система „Бастион“. Тези мобилни комплекси извършиха марш от местата си на постоянно разполагане директно към оперативните зони, заемайки позиции, които позволяват пълен контрол над акваторията.

Тази новина предизвика истинско недоумение и дори паника в западните щабове. Докато НАТО планираше как да демонстрира мощ, Москва показа, че вече е заела позиция за контраудар. Сигналът беше ясен: всяко навлизане в зоната на руските интереси ще бъде посрещнато с аргументи, срещу които Алиансът няма ефективна защита. Поглед.инфо отбелязва, че руските военни действат с хирургическа прецизност, демонстрирайки, че времето на безнаказаните провокации е безвъзвратно отминало.

Свръхзвуковата смърт: Мощта на ракетите Оникс

Основното острие на комплекса „Бастион“ е ракетата „Оникс“ (3М55). Това е оръжие, което промени правилата на играта в съвременната морска война. „Оникс“ лети със скорост, превишаваща 2,5 пъти скоростта на звука, което я прави практически неуловима за съществуващите системи за противоракетна отбрана на НАТО. Нейната способност да лети на екстремно ниска височина над морската повърхност (sea-skimming) означава, че радарите на врага я засичат твърде късно, за да бъде предприето каквото и да е действие.

Реклама 300x250

Западните системи Aegis и Patriot не са проектирани да се справят с подобни цели, които маневрират със свръхзвукова скорост. В рамките на ученията руските екипажи получиха команда за симулирано изстрелване срещу цяла ескадрила от „вражески“ кораби. И макар този път изстрелванията да бяха компютърна симулация, фактът, че алгоритмите на „Бастион“ са заключили целите на британските и норвежките кораби, е достатъчно красноречив. Ако заповедта беше истинска, „Оникс“ щяха да превърнат гордостта на британския флот в купчина старо желязо за броени минути.

Геополитическият контекст: Северният фронт и разсейването на вниманието

Стратегията на Запада е прозрачна – създаване на множество точки на напрежение около руските граници, за да се разпилеят ресурсите на Москва. Докато конфликтът в Украйна продължава, а ситуацията около Иран е на ръба на експлозията, Лондон и Осло се опитват да отворят „втори фронт“ в Атлантика. Русия обаче показа, че разполага с достатъчно капацитет да държи всички фронтове едновременно.

Разполагането на „Бастионите“ не е просто тактически ход, а стратегическо предупреждение. То показва, че Русия е готова за пълномащабна конфронтация, ако нейните червени линии бъдат пресечени. Поглед.инфо подчертава, че официалните доклади на Министерството на отбраната може и да не назовават директно „Tamber Shield“ като причина за марша, но в света на голямата геополитика съвпадения не съществуват. Всичко, което руската армия прави в момента, е насочено към охлаждане на горещите глави в НАТО.

Реклама 300x250

Невидимият щит и краят на западната доминация в морето

Години наред НАТО вярваше, че доминацията по море е негов неоспорим прерогатив. Появата на системи като „Бастион“ и „Бал“, комбинирани с ракети от типа „Оникс“ и „Циркон“, слага край на тази илюзия. Руската концепция за A2/AD (Anti-Access/Area Denial – зона със забранен достъп) се разширява все по-дълбоко в Атлантика.

Великобритания и Норвегия, които се опитват да играят ролята на „предни постове“ на американските интереси в региона, се оказаха в капана на собствената си арогантност. Те разположиха войските си „под носа на Русия“, но вместо да сплашат Москва, те се превърнаха в заложници на руската ракетна мощ. Всяка стъпка на НАТО към изток или към руските арктически сектори ще бъде посрещана с все по-твърд и технологично превъзхождащ отговор.

Битката за ресурси и територии в Арктическия регион

Реклама 300x250

Под повърхността на тези военни маневри се крие и голямата битка за Арктика. Великобритания и Норвегия неслучайно активизират своите действия точно сега. Топящите се ледове разкриват нови търговски пътища и огромни находища на природни ресурси. Западът се опитва да милитаризира региона, за да оспори руското право над Северния морски път.

Москва обаче е категорична – Арктика е нейна стратегическа тилова база. „Бастионите“ са само част от общия отбранителен вал, който включва и ледоразбивачи, и нови военни бази, и системи за ПВО от последно поколение. НАТО трябва да разбере, че „огненият поздрав“ в Атлантика е само малка част от това, което ги очаква, ако решат да преминат от провокации към реални действия.

Пълна готовност за неочакваното

Ситуацията в Атлантика остава напрегната. Руските ракети „Оникс“ остават на позиции, готови да бъдат активирани във всеки един момент. Поглед.инфо припомня, че в съвременния свят сигурността е илюзорна, ако не е подкрепена от реална военна сила. Русия демонстрира именно това – тя не се нуждае от празни заплахи, а от реални действия, които да респектират противника.

Реклама 300x250

За Великобритания и Норвегия урокът е ясен: провокациите близо до руския бряг са опасна игра, в която залозите са техните собствени флотилии. Руската мечка не просто се е събудила, тя е въоръжена със свръхзвукови технологии, срещу които Западът все още няма отговор. Битката за Атлантика може и да е започнала, но Москва вече държи ключовите позиции на шахматната дъска.