Роджър Федерер се класира за 8-ми пореден и общо 22-ри път в кариерата си на финал на турнир от Големия Шлем.

Номер 1 в света Роджър Федерер се класира за 8-ми пореден и общо 22-ри път в кариерата си на финал на турнир от Големия Шлем, след като разгроми Жо-Вилфрид Цонга (Франция) с 6:2, 6:3, 6:2 на полуфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис.

28-годишният швейцарец стигна до успеха само за 88 минути игра в рекордния си 23-ти пореден полуфинал в турнирите от Големия шлем. Роджър направи пет пробива, не допусна нито един и записа 4 аса.

Федерер проби сервиса на Цонга още в четвъртия гейма на първия сет, който спечели с 6:2. Във втория сет той загуби само три гейма, а в третата част поведе с 2:1 и 4:1 и без никакви проблеми реши мача в своя полза.

В спор за титлата Федерер ще срещне в неделя Анди Мъри (Великобритания). Поставеният под номер 5 англичанин ще играе за първи път в кариерата си за титлата на "Мелбърн Парк", след като вчера победи Марин Чилич (Хърватия) с 3:6, 6:4, 6:4, 6:2 за 3:12 часа.