Африканците станаха първият тим от Черния континент, който печели златните медали в този турнир.

Гана стана първият африкански отбор, който спечели световната титла по футбол за юноши до 20 години, след като на финала се наложи над Бразилия с 4:3 след изпълнение на дузпи.

Емануел Агиеманг Баду отбеляза решаващата 12-а дузпа и короняса своите съотборници. Ганайците играха с човек по-малко от 37-ата минута, когато Даниел Адо малко пресилено бе изгонен от терена, защото спря опасна атака на бразилците, но в центъра на терена.

С числено преимущество Бразилия атакуваше повече, но така и не успя да вкара гол нито в редовното време, нито в продълженията. Така се стигна до изпълнението на 11-метровите наказателни удари. И тук бразилците имаха шанс да спечелят, но го проиграха.

Майкон, който донесе победата над Германия на четвъртфиналите, застана зад топката при решаващата 9-а дузпа при резултат 3:2 за Бразилия, но стреля над гредата.

Веднага след това ганайците изравниха, а бразилците направиха нов пропуск. Емануел Агиеманг Баду обаче не сбърка и донесе голямата радост на Гана.

Така Гана е първият африкански отбор - световен шампион по футбол за юноши до 20 години. Бразилия пък изпусна да вземе петата си световна титла в тази възраст.