"Тре кронур" загубиха от Словакия с 3:4, "Сборная" претърпя разгром с 3:7 от домакините

Защитаващият титлата си тим на Швеция отпадна на четвъртфиналите на олимпийския турнир по хокей на лед за мъже във Ванкувър, след като загуби с 3:4 от Словакия. Мариан Габорик, Андрей Секера, Павол Демитра и Томаш Копецки отбелязаха за Словакия.

Удар на Никлас Лидстрьом, който вкара победния гол на финала на олимпиадата в Торино преди четири години, бе отразен от Ярослав Халак в края на двубоя.

След нулева първа третина словаците поведоха набързо с 2:0, като и двете попадения паднаха в рамките на по-малко от минута. Най-напред Мариан Габорик завърши контраатака, а след това Андрей Секера добави още едно попадение. Патрик Хорнквист обаче намали в 33:49 минута, а след центриране на Зетерберг Милан Юрчина, притиснат от Форсберг, си вкара автогол за 2:2. Според правилата на играта обаче автор на попадението беше записан Зетерберг. 48 секунди преди края на втората третина при числено превъзходство Демитра отново даде аванс на Словакия, а решителното четвърто попадение вкара Томаш Копецки след подаване на Демитра.

На полуфиналите Словакия ще играе с Канада. За олимпийските шампиони се разписаха Патрик Хорнквист, Хенрик Цетерберг и Даниел Алфредсон.

Халак завърши мача с 26 спасявания, а Хенрик Лундквист с 10 за Швеция.

САЩ се класира за полуфиналите, след като победи с 2:0 Швейцария. И двете попадения бяха дело на Зак Парайс, а вратарят Райън Милър изигра поредния си силен мач и направи 19 спасявания. През първите две части не бяха отбелязани голове. В последните секунди на втория период обаче Райън Кеслер стреля към швейцарската врата и Йонас Хилър изпусна шайбата. Тя попадна в мрежата, но съдиите не зачетоха гола, тъй като времето вече бе изтекло. В началото на третата част американците се възползваха от численото си предимство и окриха резултата.

10 секунди преди края на двубоя американците удвоиха преднината си. Швейцария бе без вратар, след като беше изваден Хилър, за да влезе нападател на негово място. От това се възползва Парис, който на празна врата не сбърка. На полуфиналите САЩ среща Финландия, която победи Чехия с 2:0.

Никлас Хагман и Валтери Филпул бяха точни за победителите в последните седем минути на двубоя.

Русия не успя да се класира за полуфиналите, след като бе разбит от домакините от Канада със 7:3. Още след първата третина световните шампиони губеха с 1:4. Райън Гецлаф, Дани Бойл и Рик Неш бяха точни за Канада, а Димитрий Калинин вкара един гол за Русия, преди Брендън Мороу. През втората част Канада продължи да доминира. С голове на Кори Пери и Шей Убър в 24-ата и 25-ата минута те поведоха с 6:1. След шестата шайба Вячеслав Биков замени вратаря Евгени Набоков с Иля Бризгалов.

Максим Афиногенов върна един гол за Русия 39 секунди след смяната на вратарите. До края на частта Кори Пери вкара за Канада в 39-ата минута, а Сергей Гончар за Русия в 42-ата.