/Поглед.инфо/ Питър Бейкър, журналист от "Ню Йорк Таймс", обяви предстоящата оставка на Фиона Хил, старши директор за Русия на Съвета за национална сигурност (SNB) в Белия дом.

В своя „Туитър“ Бейкър отбелязва, че Хил „е работила в бурен период“ в отношенията между САЩ и Русия. Според него тя ще завърши работата си като старши директор за Русия след предстоящата среща на двамата лидери Владимир Путин и Доналд Тръмп по време на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака.

Официално Хил ще се пенсионира в края на лятото, добави той. Хил ще бъде заменена от журналист. На нейно място ще дойде Тим Морисън, който се присъедини към Националната служба за сигурност миналата година като съветник по оръжията за масово унищожение и биологичната защита.

Бейкър добави, че Тръмп „се надява да промени отношенията си с Русия, за да обърне повече внимание на контрола върху оръжията“. По-рано беше съобщено, че Хил тайно е дошла в Москва в средата на април за разговори в Министерството на външните работи, Съвета за сигурност и президентската администрация. В края на май президентът Владимир Путин внесе в Държавната дума проект за спиране, от страна на Русия, на Договора между СССР и САЩ за елиминиране на ракетите със среден и малък обхват.

Превод: В.Сергеев