/Поглед.инфо/ Президентът на самопровъзгласената Донецка Народна Република Денис Пушилин съобщи за критично влошаване на ситуацията на линията на съприкосновение южно от ДНР.

„На няколко участъци ситуацията се е влошила критично. В частност село Красноармейское, южно от републиката, в резултат на непрестанните обстрели се оказва на границата на пълно унищожение. За последните няколко дни по това населено място украинските военни изстреляха 71 артилерийски снаряда 152-мм калибър, повреди получиха 30 жилищни сгради, училището и трансформаторна подстанция”, пише в заявлението, публикувано на сайта на ръководителя на ДНР.

Той уточни, че от встъпването в длъжност на Владимир Зеленски, на територията на ДНР са повредени или напълно унищожени 278 домове и други постройки, 64 инфраструктурни обекти, сред които три детски градини, три училища и две болници.

Рани с различна тежест са получили 22 жители на републиката, сред които три деца, а един е загинал, получавайки осколка в сърцето. „Това е първата смърт на сметката и на съвестта на новия украински президент, който, както помним, дойде на власт под лозунга за прекратяване на войната в Донбас”, констатира Пушилин.

„Тази статистика, уви, никак не се връзва с мирната риторика на върховния главнокомандващ на Украйна. Призоваваме ръководителите на страните-гаранти от Минските споразумения да принудят Украйна да прекрати обстрелите на населените места на ДНР и ЛНР”, заключи той.

По-рано за страшните истории, чути по време на посещението ѝ в Донбас, разказа певицата Лолита.

Превод: В.Сергеев