Легендата разказва как Атанасий, облечен с копринена риза, отишъл в планината на бял кон и се провикнал: “Иди си, зимо, идвай пролет”.

Православната църква почита днес паметта на Атанасий Велики.

“Дойде ли Атанасовден, идва и пролетта”, казват българите. В народните представи Свети Атанасий господства над зимните студове, снеговете и ледовете. Легендата разказва как Атанасий, облечен с копринена риза, отишъл в планината на бял кон и се провикнал: “Иди си, зимо, идвай пролет”.

Затова на този ден по изгрев се берат кокичета и кукуряк, а слънцето, щом види хората, дарява ги със здраве и дълголетие. във всеки дом месят питка, която мажат с мед и раздават из махалата за здраве на децата. Колят черна кокошка - кръвна жертва за чумата, да не мори хората и добитъка, а перата стопанката пази за лекуване на децата от уроки и незнайни болести.

Българите в Бесарабия почитат Св. Атанас като покровител на ковачите. А в митологичните езически представи той е небесният ковач-слънце, който с голи ръце бърка в пламтящата пещ и вади нажеженото желязо.

Името „Атанас" идва от старогръцкото „Атанасиос" със значение „безсмъртен".

На този ден празнуват всички, които носят името Атанас, Атанаска, Начо, Таньо, Тинка.