Над 30 000 кубически метра дървесина са изсечени от царските гори, заяви днес земеделският министър Мирослав Найденов.
Иск в Софийска окръжна прокуратура внесе днес министърът на земеделието за обезщетяване на държавата с 5 млн. лв., каквото според експертите е оценката на изсечената дървесина, както и очаквания иск за възстановяване на над 16 000 дка царски гори.
Те са били неправомерно върнати от областната поземлена комисия в Самоков.
Царските гори не попадат в обекта на действие на Закона за възстановяване на гори и земи, въз основа на който са били върнати горите. Това е показала проверка, направена от земеделското министерство.
От върнатите гори през 2007 и 2008 г. има сключени сделки за продажба на 56 дка. Искането на държавата е тези сделки да бъдат обявени за нищожни и горите да бъдат върнати, както и да се забрани сечта и извозването на дървесина от царските гори.
Според Найденов, шансовете искът да бъде удовлетворен са близки до 100%. “Всичко останало не би говорило добре за правосъдната система”, обясни Найденов.
Според него службите, върнали царските гори, са действали след политическо решение и върху служителите в тях се е оказвал натиск.
Искът е описан в 16 папки. Ответници на иска са седем наследници на българските царе, сред които Симеон Сакскобургготски, и три фирми.