Петкратните световни шампиони от Бразилия станаха първият отбор, който спечели за трети път турнира за Купата на Конфедерациите.

В изключително драматичен финал в столицата на ЮАР Йоханесбург "кариоките" победиха футболистите на САЩ с 3:2, след като през първото полувреме отстъпваха с 0:2.

В 10-ата минута Джонатан Спектър отправи остър пас в наказателното поле, където играчът на "Фулъм" Клинт Демпси продължи топката и я прати в далечния ъгъл на защитаваната от Сезар.

Малко по-късно последва мълниеносна и образцова контраатака, при която Донован получи топката в наказателното поле, финтира противников защитник и с нисък удар по земя направи резултата 2:0.

Шансове за попадение имаха и бразилците, но вратарят Тим Хауърд отново бе блестящ и янките се оттеглиха с два гола актив. Тази картина обаче коренно се промени след почивката. На терена имаше само един отбор, а действията се развиваха в над 90 процента от времето пред вратата на САЩ.

Още в 46-ата минута Фабиано получи топката от Майкон, преодоля Де Мерит и прониза Хауърд, намалявайки резултата. В 61-ата абсолютно редовно попадение на Кака с глава не бе признато, след като на повторенията ясно се видя, че кълбото минава с целия си обем голлинията преди да бъде избито от ръцете на американския вратар.

Все пак логиката възтържествува четвърт час преди края. Тогава Кака проби отляво, центрира остро към далечната греда. Там Робиньо на празна врата прати топката в напречната греда, след което тя попадна на главата на Фабиано и голмайсторът на "Севиля" вкара за втори път.

Развръзката настъпи в 84-ата минута. Робиньо центрира от ъглов удар и капитанът Лусио с много силен удар с глава в дясната греда, а оттам в мрежата донесе престижния трофеи във витрината на Бразилия.

Кака получи наградата за най-добър футболист на турнира, Фабиано е голмайстор на надпреварата с пет попадения, а Тим Хауърд - най-добър вратар. Капитанът на Бразилия Лусио получи наградата "Феърплей"