Официално трябва да обяви днес председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу дали Румяна Желева остава в екипа му като комисар, или не.

Евродепутатите вчера изпратиха дългоочакваното писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, в което искат от него отговори за Румяна Желева до края на деня.

Краткият документ съдържа два въпроса към него. Първият е дали Желева е дала всички необходими данни за себе си в съответствие с етичния кодекс на комисарите. АвВторият -дали след изслушването на тази кандидатка, Жозе Мануел Барозу има доверие, че тя може да изпълнява ролята на Комисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакции при кризи.

От Европейския парламент съобщиха, че неговият председател Йежи Бузек вече е подписал писмото на Комисията по развитие и то е изпратено до Жозе Барозу по официалния ред.

Документът е подписан и от всички политически координатори в Комисията по развитие, включително и от страна на ЕНП, като в него се съдържа искане за отговор до края на утрешния ден.

Една от версиите за забавянето на писмото бе, че евроинституциите печелят още малко време за себе си и дават още време на София за реакция.