Вулканичната пепел продължава да присъства във въздушното пространство над Европа.
Метеорологичната служба на Исландия съобщава, че през последните 24 часа изригването на вулкана се е засилило. Вулканичната пепел продължава да присъства във въздушното пространство над Европа.
Ситуацията с полетите се усложнява и от факта, че вулканичното изригване е в зона, където е един от най- активните в света въздушен трафик. Същевременно много авиопревозвачи се съмняват в точността на модела на праховия облак, който очертават метеоролозите. Според тях, напълно е възможно специалистите „да се презастраховат".
Според информация на Евроконтрол, започвайки от 15 април, са отменени около 65 хиляди полета, предаде Информационна агенция КРОСС. В резултат на въведените извънредни мерки, според информацията на Международния съвет на летищата, 313 летища по цяла Европа са напълно парализирани.
Днес продължават да бъдат закрити въздушните пространства на Великобритания, Ирландия, Германия, Белгия, Австрия, Швейцария, Дания, Норвегия, Швеция, Естония, Латвия, Литва, Чехия, Словакия, Финландия, Унгария, северна Италия, частично Испания, Люксембург, Франция, България, Полша.