Заради вълната от нападения на талибани избирателната активност в страната бе твърде ниска.

Борещият се за втори мандат Хамид Карзай и бившият външен министър Абдула Абдула - са събрали почти равен брой гласове на състоялите се вчера в Афганистан президентски избори. Това сочат първите неофициални резултати от вота.

Карзай печели най-много гласове в южните и източните провинции, а Абдула води в избирателните окръзи северно от Кабул.

Вълната от нападения на талибани изглежда уплаши афганистанците вчера и избирателната активност на някои места може да се окаже около 10%.

Властите обаче са "доволни" от броя на гласувалите в национален мащаб и се надяват, че избирателната активност в крайна сметка ще достигне 50%.

Все още не са публикувани данни за западните региони, включително голямата провинция Херат, където резултатите от изборите могат съществено да повлияят на изхода от вота и да определят съдбата на втория тур, отбелязва агенцията. Окончателните резултати от изборите се очакват не по-рано от 3 септември.