/Поглед.инфо/ Предстоящото посещение на китайския президент Си Дзинпин във Великобритания ще консолидира основите на дългосрочното развитие в китайско-британските отношения, заяви Марк Болей, председател на Комитета за корпоративни политики и ресурси на Лондонското сити в понеделник.

Благодарение на подкрепата от двете правителства, Китай и Великобритания бяха свидетели на засилено сътрудничество във финансовите услуги през последните годни, каза той.

Интернационализацията на юана е ключова част във финансовата кооперация между Китай и Великобритания, а Лондонското сити ще направи повече, за да подпомогне сътрудничеството с Китай в това отношение.

Болей се надява британските и китайски лидери да подпишат двустранни търговски и инвестиционни споразумения.

Регионалният кмет на Лондонското сити Алън Яроу също приветства посещението на Си, като добави, че се надява за по-нататъшно развитие в отношенията на двете страни.

„Мислим, че света има нужда от друга резервна валута и тя трябва да бъде юана“, каза той пред репортери.

Яроу се изказа позитивно за подобренията в китайските ценови механизми и други финансови пазарни реформи.

Китайският президент ще посети Обединеното кралство по покана на британската кралица Елизабет II, през следващата седмица.

 Превод: Евгени Рушев