/Поглед.инфо/ На 15 август външният министър на Русия Лавров говори на събитието „Територията на сетивата“, отговаряйки на въпроси на младежта. Наред с други думи, той отново нарече „екзистенциалния“ проблем в отношенията ни със западната цивилизация - първопричината, поради която санкциите ни се налагат и поради която се опитват да ни притиснат.

Любопитно е, че на следващия ден бившият министър на външните работи на Франция Хуберт Ведрин потвърди тези думи на Лавров в интервю за „Льо Фигаро“, като се оплака, че благодарение на Путин ние, руснаците, сме останали себе си. Ние не се превърнахме, както искаха на Запад, в европейци, тоест неолибералните им ценности не бяха приети напълно. Ето защо винаги съм уважавал източните цивилизации, империи - защото те обикновено следват принципа на „единство в многообразието“. Дори империята на Чингис хан е толерантна и не налага вярата си на победените народи. Западната цивилизация, първоначално и все още, винаги е била изградена върху суперегоизъм, върху желанието да се асимилират покорените народи. Отначало тя използва огън и меч, за да оскверни завладените народи, а от предишния век със същия фанатизъм и кръвожадност налагаха либерални ценности, напълно игнорирайки местните етнически, културни, религиозни и исторически характеристики. Това е фундаменталната разлика между западната цивилизация и източните империи и това е първопричината за конфронтацията с Русия.

И сега отговорът на нашия министър без съкращения:

Това е сериозен въпрос. Спомнете си как началото на ерата на съвременна Русия, след разпадането на Съветския съюз и до втората половина на 90-те години, имаше илюзии, че ни чакат в Европейския съюз, НАТО. Много представители на нашия елит, както е обичайно да се казва, бяха изкушени да се присъединят към западния свят, да развият своето място там и да бъдат част от западната цивилизация. Но никой не ни чакаше там. И то още в началото на 2000-те. на Запад разбраха, че Русия не иска да загуби себе си, да се асимилира в западния свят (а това предполага много строго правило за единство на командването и разбиране къде е „шефът“), да се интегрира в тази либерална система. Западът веднага започна да издига претенции във връзка с това спрямо новата Русия. Различни условия веднага започнаха да ни се поставят, което доведе до факта, че президентът Владимир Путин през 2007 г. на Мюнхенската конференция за политика на сигурност нарече нещата с техните имена и показа, че не можем да работим при условията, които Западът се опитва да ни наложи и в рамките на които ни беше възложена ролята на последовател. Руският президент покани всички на честно, демократично и справедливо сътрудничество на основата на равенството. Липсата на готовност на Запада да отговори на това предложение остава основната причина за това, което наблюдаваме сега в отношенията си със САЩ, Европейския съюз и други западни страни“.

Но руснаците останаха… руснаци. И затова ни се ядосват. Това не е нито демократичен режим, какъвто имаме, нито диктатура както преди. Част от западното общество е бясно, но това е така: няма да промени Русия, тя ще се развива сама, в свой собствен ритъм и по свой начин.

Превод: В.Сергеев