/Поглед.инфо/ Някои говорят, че кризата с двете банки на Цветан Василев е в резултат на конфликт между него и Делян Пеевски. Това не е така. Това каза бившият премиер и лидер на ДСБ Иван Костов в ТВ „България он еър”.
Няма Пеевски! Има човек, който стои зад него и това е Ахмед Доган. Конфликтът е от друго естество, заяви още Костов.
Той нападна прокуратурата заради повдигнатото обвинение срещу подуправителя на БНБ Цветан Гунев. По думите му такова нещо не можело да се случи с член на Федералния резерв в САЩ или в Германия например. Костов припомни, че в разгара на банковата криза в САЩ преди няколко години не е имало подобни действия спрямо служители на централната банка. Това било така, защото това би разклатило директно финансовата система.
Ако сега главният прокурор Цацаров не успее да докаже това обвинение, той ще носи отговорност, че е дестабилизирал банковата система, заяви още бившият премиер.
Иван Костов упрекна и БНБ, че не е реагирала навреме. Тя трябвало да наложи специален надзор над банките на Цветан Василев още в понеделник или вторник. Вместо това те започнали да се оправдават за обвиненията срещу Гунев.
Според Иван Костов ситуацията сега у нас съвсем не е същата като тази от 1996 г. Тогава 14 банки бяха оставени да фалират, защото нищо не можеше да се направи, обясни експремиерът, който наследи катастрофата, оставена след управлението на Жан Виденов.