Цвети изнесе поредния си изключителен мач, в който показа феноменална игра на в своите подавания, печелейки близо половината от тях на нула

Цветана Пиронкова продължава да бие наред, а днес пловдивчанката за втора поредна година взе скалпа на петкратната шампионка на Уимбълдън Винъс Уилямс и отново достигна до четвъртфиналите на Уимбълдън, предаде Информационна агенция КРОСС.

Цвети изнесе поредния си изключителен мач, в който показа феноменална игра на в своите подавания, печелейки близо половината от тях на нула, допусна много малко непредизвикани грешки и желязна психика в ключовите моменти. Всичко това доведе до победа с 6-2 6-3 над Винъс - третата от общо четири изиграни мача срещу американката.

През миналата година Пиронкова отстрани именно Уилямс по пътя си към полуфиналите (и то с абсолютно същия резултат), където бе спряна от Вера Звонарьова. Цветана взе реванш за загубата си, след като пред броени дни отстрани рускинята, а в опит да се класира за втора поредна година на полуфиналите ще срещне Петра Квитова. Чехкинята по-рано днес победи Янина Викмайер с категоричното 6-0 6-2.

Именно Квитова, заедно с Цвети, бяха двете изненадващи полуфиналистки на миналогодишния Уимбълдън, а сега ще се изправят една срещу друга в опит да се класират за тази фаза на турнира за втори пореден път. Това ще бъде трета среща между двете, а чехкинята води с 2-0 победи - 6-3 6-4 в квалификациите на състезанието в зала в Париж и 6-2 3-6 6-3 отново в квалификации, но в Цюрих. И двата мача се играха през 2008 г.

До тази невероятна победа Още от самото начало на двубоя Пиронкова бе просто перфектна - отлични сервиси, завидно спокойствие и безпогрешна игра. Първата ни ракета достигна до пробив в шестия гейм, а при 5-2 се възползва от серията от грешки на Винъс и поведе с 6-2. В тази първа част пловдивчанката загуби само четири точки в своите подавания, спечели близо половината от разиграванията на ретур и заслужено се поздрави с успеха в сета.

Пиронкова не даде и точка на Винъс в първите си два сервис, отново спечели подаването на противничката си и малко по-късно вече водеше с 3-1. Американката успя да върне пробива, но още в следващия гейм Цвети отново пробии излезе напред в резултата. При 4-2 Пиронкова отрази три точки за нов пробив, а това стана след серия от страхотни сервиси и фантастичен бекхенд уинър.

След малко повече от час игра Цвети сервираше за победата при резултат 5-3. Последваха три поредни точки за българката, а при 40-0 ретура на Винъс попадна на линията. При втория си мачбол последва фантастичен бекхенд уинър и Цвети е на четвъртфинал!

Благодарение на класирането си за четвъртфиналите Цветана Пиронкова си осигури 155,000 евро от наградния фонд и 500 точки. Цвети има да защитава 900 от миналата година, което означава, че ако загуби четвъртфинала ще заема №55 в света, а при победа ще се изкачи до около №31.