/Поглед.инфо/ Русия се ангажира да влезе в ролята на посредник между венецуелския президент Николас Мадуро и опозицията, съобщава The Times. Освен това Кремъл се надява да привлече към посредничеството Китай, Латинска Америка и Европа.
Русия предложи себе си като посредник в преговорите между президента на Венецуела и опозиционните сили, за да не допусне свалянето на Николас Мадуро, пише The Times.
Изданието отбелязва, че в Кремъл очакват помощ от Китай, както и от редица латиноамерикански и европейски страни. В същото време те не поканиха Съединените щати.
Освен това министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров призова ръководителя на Националната асамблея на Венецуела, който се обяви за временен президент на страната Хуан Гуайдо, да се откаже от всякакви предварителни условия и да започне преговори с Мадуро.
Според самия държавен глава, той се съгласява да води преговори и избори за Национална асамблея, но отхвърля идеята за провеждане на нови президентски избори.
"Би било много добре да се проведат по-ранни парламентарни избори, това ще бъде много добра форма на политическа дискусия", подчерта Мадуро. "Президентските избори във Венецуела се състояха, но ако империалистите искат нови избори, нека да почакат до 2025 година".
Въпреки всичко, The Times пише, че в същото време правителството на Мадуро търси различни начини да застави Гуайдо да замълчи. Така главният прокурор на Венецуела Тарек Сааб нареди на Върховния съд да започне разследване срещу ръководителя на Националната асамблея.
Според постановление на съда на Гуайдо е забранено да напуска страната и всички негови банкови сметки са замразени във връзка с разследването, започнато заради актовете на насилие в страната.
“Режим, който не разполага с отговори за хората на Венецуела, може само да заплашва с преследване и репресии”, реагира той на новината за началото на разследването.
Освен това, Гуайдо призова Европейския съюз да наложи повече санкции срещу Мадуро.
„Нуждаем се от повече санкции на ЕС. Без съмнение този режим е напълно корумпиран. Мадуро е диктатор“ - цитира думите му The Times.
Превод: М.Желязкова