/Поглед.инфо/ За четвърти път участниците в „Безсмъртния полк“ преминаха през центъра на американската столица от стените на резиденцията на президента на Съединените щати към паметника на Втората световна война на Националната алея. Руският посланик в САЩ Анатолий Антонов и служителите на посолството се присъединиха към марша.

Участниците в марша преминаха от стените на резиденцията на президента на Съединените щати към паметника на Втората световна война на Националната алея във Вашингтон, държаха снимки на своите ветерани и пееха песни за Великата отечествена война и победата.

По време на Втората световна война, в памет на жертвите, бе запазена минута мълчание.

Сред участниците в марша присъстваха много хора от страните от ОНД и американци, чиито предци са участвали във Втората световна война на страна на САЩ.

Сигурността бе наблюдавана от полицейски патрули. За събитието бяха блокирани няколко улици в центъра на американската столица.

„Много съм впечатлен от днешното събитие. Според оценките на американците, които се присъединиха към нашия марш, тук има около 1000 души: това е сериозно увеличение на броя на приятелите, младите хора, ветераните, които взеха участие в това много тържествено събитие. Бях много доволен, че нашите сънародници успяха да организират подобни походи в 23 града”, заяви руският дипломат.

„От първия ми ден на пристигане тук - главно в лицето на колегите от Пентагона - срещнах недвусмислено разбиране за важността и необходимостта да се запази общото наследство. Спомням си разговорите си с бившия секретар на отбраната Джеймс Матис, разговорите с председателя на Комитета на началник щабовете на американските въоръжени сили, генерал Джоузеф Дънфорд, те винаги подкрепяха предложенията на руската страна да запазят тази памет, да разкажат повече за това как се борихме заедно за освобождаването на нашата планета от фашизма”, заяви Антонов.

Акцията „Безсмъртният полк” се проведе и в Ню Йорк. В допълнение, в навечерието на Деня на победата стартира услугата „Безсмъртен полк онлайн”.

Превод: В. Сергеев