40-годишният иноватор в модата Александър Маккуин сложи край на живота си дни след смъртта на обичната си майка и близо три години след самоубийството на близката си приятелка, Изабела Блоу.
Александър, чието първо име е Лий, но използваше презимето си за модната си марка, бе открит мъртъв в лускозния си апартамент в Мейфеър, Централен Лондон. Предполага се, че се е обесил. От модната компания пуснаха изявление, в което съобщават за смъртта на създателя си. За момента от фирмата не желаят да коментират трагичната новина, тъй като са съкрушени и страдат за загубата му. Семейството на Маккуин засега желае да остане необезпокоено от медиите. Полицията на Скотланд Ярд е извикана в частната собственост от Лондонската бърза помощ, в 10.20 сутринта, западно време.
Полицаите твърдят, че няма заподозрени за смъртта. Маккуин, който открито показваше хомосексуалните си наклонности, често се наричаше „розовата овца в семейството" . Самият той веднъж бе казал „ Аз съм уверен в своята сексуалност и няма какво да крия. От майчината утроба съм отишъл директно на гей парада".
През 2000 г. дизайнерът се омъжи за режисьора Джордж Форсайт на яхтата на принца на Гамбия. Тогава шаферка бе световноизвестният модел Кейт Мос. Маккуин е бил много близък с майка си и е приел смъртта й много тежко. През 2004 г. тя беше интервюирала сина си и на въпроса от какво най-много се страхува, Александър беше отговорил, че това, което го ужасява, е да умре преди него.
Малко след смъртта на майка си, на 3 фeвруари, той беше написал на личния си сайт „Казвам на всички фенове, че майка ми си отиде вчера, но животът трябва да продължи. Почивай в мир, мамо..". Често обаче в интернет страницата си дизайнерът е намеквал, че има проблеми и не се чувства добре, твърдейки, че често се чувства сякаш е в ада или рая и обратно.
Маккуин е роден в Ийст Енд и е син на таксиметров шофьор. Обучава се за дизайнер в Savile Row и след време започва да прави костюми за принц Чарлз. Между 1996 и 2003 г. четири пъти е определян за дизайнер на годината във Великобритания. Маккуин става много близък с Изабела Блоу, която го открива като млад дизайнер. Блоу се самоуби през май 2007 г., приемайки свръхдоза марихуана, след като лекарите установяват, че е болна от рак на яйчниците. Преди това тя няколко пъти опитва да сложи край на живота си. Маккуин е толкова разстроен от смъртта на Изабела, че посвещава колекцията си пролет-лято 2008, показана на Седмицата на модата в Париж, на покойната си приятелка.
Модният свят също е потресен от новината. Редакторката на „Вог" Александра Шулмън споделя, че Лий Маккуин е повлиял на цяло поколение дизайнери чрез брилянтното си неограничено въображение, което е създавало все по-необикновени модни колекции. Бившият главен мениджър на марката „Александър Маккуин" Сю Уитли определя дизайнера като английска модна икона, чиято загуба е безвъзмерна. Вдъхновението на Маккуин заразяваше много световни звезди като Пенелопе Крус, Никол Кидман и Сара Джесика Паркър, които с удоволствие обличаха изумителните му рокли.