/Поглед.инфо/ Европа вече няма нито политика, нито идеи. Тя има само правила и аритметика, заяви Романо Проди, председател на Еврокомисията и бивш премиер на Италия.
Коментирайки за миланския в. "Кориере дела сера" изборите в Полша и Испания, а също проблема с Гърция, политикът се изказа твърде критично за съвременно състояние на ЕС.
"Не може да управляваш с помощта на аритметиката. Юнкер обнародва своя инвестиционен план преди девет месеца, за толкова време се ражда дете. Но и досега нищо не е станало", каза той.
Според Проди един от основните проблеми на ЕС е, че "центърът на властта се е прехвърлил от Еврокомисията към държавите и преди всичко към Германия". Той смята обаче, че за съдбата на ЕС не може да носи отговорност само Германия.
"Не се вижда политика, алтернативна политика на берлинската. Ние бяхме съюз на малцинствата, а днес станахме Европа с едно измерение – немското. Аз дълго се надявах, че Франция, Испания и Италия ще изработят своя обща политика, но те не съумяха да направят това", отбеляза известният политик. /ТАСС
Милано / Италия