/Поглед.инфо/ Москва е готова да стане посредник в процеса на установяване на отношения между властите и опозицията на Венецуела, заяви Александър Шетинин, директор на латиноамериканския отдел на външното министерство.

„Казахме, че ако усилията ни са търсени, ние сме готови за тези усилия, нямаме проблеми с това”, заяви Шетинин в интервю за РИА Новости.

Той припомни думите на външния министър Сергей Лавров, който заяви, че Русия е готова да си сътрудничи с международни играчи и с всички политически сили, които проявяват отговорен подход и е готова да използва целия си авторитет, за да „създаде такъв диалог”.

По-рано в петък президентът Владимир Путин обсъди с постоянните членове на Съвета за сигурност ситуацията във Венецуела. Ден преди това той проведе телефонен разговор с венецуелския президент Николас Мадуро, в който той изрази подкрепата си за легитимните власти на страната.

Говорителят на президента Дмитрий Песков съобщи, че Каракас не е поискал никаква помощ от Москва във връзка с опита за завземане на властта в страната.

По-рано Вашингтон обяви самопризнаването на лидера на опозицията Хуан Гуайдо за венецуелски президент, като поиска от Николос Мадуро да подаде оставка. Мадуро отказа да напусне президентския пост на Венецуела.

Венецуелската криза не е просто един от фронтовете на великата геополитическа игра - за известно време тя може да се превърне в нейния център.

Превод: В.Сергеев