Металурзите от ОЦК-Кърджали блокираха за 30 минути един от изходите на Кърджали към Хасково, минаващ пред завода. Решението на металурзите бе спонтанно, съобщава БНР.

Протестиращите бяха около 150 души.

Половинчасовата блокада е само предупреждение. Ако блокадите пред завода нямат ефект, работниците ще започнат да затварят кръговото движение при автогарата в града, където се пресичат пет главни пътя, допълни Караколева.

Пред БНР ръководителите на синдикатите заявиха, че от утре ще блокират ключови пътища в града за по един час между 9,30 и 10,30 сутрин.

Според синдикатите собственикът на завода Валентин Захариев не може да осигури кредит, за да се разплати с протестиращите и да възстанови производството. Междувременно от Министерството на труда и социалната политика съобщиха, че министър Тотю Младенов заминава спешно за ОЦК-Кърджали днес. Той ще се срещне с ръководството и работниците на оловно-цинковия комплекс заради неизплатените с месеци заплати.

Според министъра на икономиката Делян Добрев един от възможните варианти за решаване на кризата там е да се направи всичко възможно за смяна на мениджмънта.

„Ще говоря с банките-кредитори за смяна на мениджмънта на ОЦК-Кърджали, заяви икономическият министър Делян Добрев пред bTV тази сутрин.

Той увери, че още днес ще отиде в града, за да се запознае на място със ситуацията около протестиращите металурзи, които не са получавали заплати от месеци.

"Банките могат да поискат смяна на мениджмънта и да назначат нов, за да се стабилизира дружеството и да започнат да се плащат заплатите", заяви Делян Добрев, като подчерта, че държавата не е страна по спора.