Според проучване, публикувано в Journal of Epidemiology and Community Health, концентрацията на дървета и растения около дома оказва влияние не само върху психологическото състояние на човек, но и върху различни заболявания – кардиологични, дихателни, неврологични и др.
Зелените площи имат положителен ефект върху здравето на хората, които прекарват повече време на открито. Причината вероятно се крие в по-доброто качество на въздуха, възможността за двигателна активност и релаксация.