/Поглед.инфо/ България победи Малта с разгромното 6:0 в мача от група "В" на световните квалификации.
"Лъвовете" направиха важна стъпка по пътя си към Бразилия и показаха, че имат апетит към високите резултати под диктовката на Любослав Пенев.

Така България, с мач повече, вече има девет точки в групата, с една по-малко от лидера Италия.

Срещата се изигра на стадион "Васил Левски" в София, където цял ден валя ситен сняг. "Капризът на Баба Марта" доведе със себе си един хлъзгав терен, който затрудни изключително много футболистите. В тази еднаква и за двата отбора ситуация обаче, нашите се оказаха много по-приспособими и успяха да вземат максимума от играта.

На стадиона нямаше публика, тъй като тази мярка беше наложена от УЕФА заради феновете ни, който обиждаха играчите на Дания на расистка основа, когато двата тима се изправиха един срещу друг в София през октомври миналата година.

Националният селекционер Любослав Пенев заложи на трима нападатели и четирима в защита в днешния мач. Това се оказа правилно решение, като и тримата в атака се разписаха.

Дебют за националния тим направи играчът на Славия Радослав Димитров. Той се появи в игра в 63-та минута.

Йордан Минев пък беше единственият, който получи жълт картон в срещата, като по този начин пропуска гостуването на България на Дания във вторник.

Головото шоу започна още в 6-та минута. Александър Тонев, който замени Станислав Манолев в титулярния състав, бе намерен от Емил Гъргоров вдясно в наказателното поле и с хубав плътен удар от десетина метра откри резултата.

В 38-та минута отново Тонев удвои преднината на българския тим. Той финтира двама малтийски защитници и стреля от около 20 метра, при което вратарят Хог хвана топката, но след това я изпусна и тя влезе във вратата му за втори път.

Второто полувреме започна още по-добре, с гол още във втората минута. При една атака отляво Ивелин Попов получи топката от Георги Миланов и направи резултата класически.

В 55-та минута Димек допусна груба грешка, която позволи на Гаджев да му отнеме топката. Той я пусна към Емил Гъргоров в зоната около точката за дузпата и оттам той стреля по трева в левия ъгъл за 4:0.

Веднага след това Гъргоров бе сменен от Валери Божинов.

В 68-та минута Александър Тонев оформи своя хеттрик. Със силен удар от около 25 метра той направи резултата 5:0.

"Отличен 6" за националния ни тим пък писа Иван Иванов. След центриране от ъглов удар, малтийците се опитаха да изчистят, но нескопосаната им реакция помогна на Иванов да оплете топката в мрежата.

Ето и стартовите състави на двата тима:

За България: Михайлов, Минев, Бодуров, Иванов, Веселин Минев, Илиев, Гаджев, Тонев, Миланов, Попов, Гъргоров.

За Малта: Хог, Каруана, Адюс, Димек, Брифа, Мифсуд, Фаила, Шембри, Фенек, Ерера, П. Фенек.