/Поглед.инфо/ Министърът на отбраната на Великобритания Гевин Уилямсън даде съгласие за закупуване на три плитководни бойни батискафа на стойност $100 мрлд. съобщава Daily Star. Както отбелязва изданието, позовавайки се на свой източник, новите мини-подводници ще отблъскват руската заплаха, която представлява „сериозен проблем“ за Великобритания.
Министърът на отбраната на Великобритания Гевин Уйлямсън даде съгласието си за закупуване на три плитководни бойни батискафа „в стил Бонд“ на стойност повече от $100 млрд. съобщава Daily Star.
Ядрените подводници не подхождат за използване в крайбрежните райони заради големите си размери, Но мини-подводниците ще позволят да се приближават към целта без да бъдат забелязани.
Тази техника от висок клас е била произведена от американската компания Teledyne Brown Engineering и вече се използва в операциите на ВМС на САЩ.
Батискафът е способен да събере шест войници и да преодолява разстояние повече от 190 км. Новите мини-подводници ще заменят остаряващите батискафи, които са предназначени само за 3-ма войници.
„Руската заплаха представлява сериозен проблем и ние постоянно сме в готовност, грижим се за това ние да бъдем напред, и въпреки, че външно те предизвикват страх, на повечето от тях оборудването е остаряло“ - заяви източникът на Daily Star.
Превод: М.Желязкова