/Поглед.инфо/ Президентът трябва да запази връзките си с политическата му партия, защото безпристрастен държавен глава причинява "слабост в законодателната дейност".

Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, след като управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) предостави своя проект за нова конституция на Партия Националистическо движение (ПНД).

"Ние ще направим нашата оценка, след като разгледаме текста подробно. Но моето мнение е, че ако един президент е изключен от партията му ще има по-нататъшно отслабване в политически дейности в страната ", заяви Ердоган днес на пресконференция, преди да отпътува на официално посещение в Пакистан.

Действащата конституция на Турция задължава президента да прекъсне връзките си с неговата политическа партия веднага, след като бъде избран за държавен глава, което е в съответствие с принципа на безпристрастност. Коментарите на Ердоган идват на фона на обсъждане на обхвата на конституционни промени, след като ПСР официално даде своя проект на ПНД днес.

Ердоган също така твърди, че президентът не трябва да се счита за "безпристрастен" в политически смисъл в новата конституция, за да бъде премахнато "де факто президенството".

„И президента, и партията, на която той е член, биха укрепнали, ако той управлява процеса и върви в тази посока с партията“, каза Ердоган.

Проектът за промени в конституцията на ПСР съдържа 29 члена, съобщи днес в.„Хюриет“, сред които и временни, които ще действат в периода на превръщане на президента от държавен глава в шеф на изпълнителната власт. Предвидени са еднокамерен парламент и запазва на унитарна система на Турция. Президентът ще може да бъде избран за максимум два мандата от по пет години. Проектът също така предвижда възможността за двама вицепрезиденти, в случай че ПНД подкрепи това.

Анкара / Турция