Израства ново поколение управляващи, повечето от които постепенно стават привърженици на радикалните възгледи за устройството на страната.
Турция е погълната от множество вътрешни конфликти и социални проблеми, съобщават руски медии. На този фон, според тях, израства ново поколение управляващи, повечето от които постепенно стават привърженици на радикалните възгледи за устройството на страната. Мнозина от тях започват да разглеждат себе си като своеобразни "спасители" на турската нация. Неслучайно в момента се наблюдава небивал ръст на десните младежки движения.
Известният полски историк и анализатор Анджей Шептицкии посочва, че само през последният месец и половина, членовете на подобни радикални структури в Турция са нараснали с близо 96 000 души. Ако се запази този темп на растеж, отбелязва той, това ще означава, че към 2015 г. близо 2/3 от населението на страната ще бъде обхванато от тези организации. Според него, Истанбул е изправен пред най-голяма угроза от възраждане на нацизма в Европа.
Междувременно Турция изключително ожесточено реагира на приемането на законопроекта във френския парламент за признаването на геноцида над арменците. Много официални фактори директно обвиниха Франция в геноцид спрямо алжирците.
Всичко това дава ясни сигнали за възраждане на един своеобразен, "пантуркистки нацизъм", който обхваща все повече хора.