МВФ казва, че правителствата на богатите страни са предвидили 9,2 трилиона в подкрепа на финансовия сектор, докато нововъзникващите икономики са отделили едва 1,6 трилиона долара.
Глобалната кредитна криза струва на правителствата повече от 10 трилиона долара, заяви международния валутен фонд (МВФ). МВФ казва, че правителствата на богатите страни са предвидили 9,2 трилиона в подкрепа на финансовия сектор, докато нововъзникващите икономики са отделили едва 1,6 трилиона долара. Около 1,9 трилиона долара представляват предварителните разходи, а останалата част са гаранции и заеми. Правителствата могат да възстановят по-голямата част от тези суми, когато световната икономика се възстанови, но големите дефицити ще останат.
Финансовите разходи за ибягване на фалити включват:
* Капиталови инжекции: 1,1 трилиона долара
* Закупуване на активи: 1,9 трилиона долара
* Гаранции: 4,6 трилиона долара
* Ликвидност разпоредба: 2,5 трилион долара
МВФ също преразглежда своята прогноза за последиците върху правителствени бюджети от глобалния спад. От МВФ казват, че като цяло, богатите страни от групата Г-20 ще страдат от бюджетен дефицит от 10,2% при производството или брутния вътрешен продукт (БВП) през 2009 г., най-големия за повечето страни от втората световна война насам. Очакваните най-големи бюджетни дефицити са в САЩ с 13,5% от БВП, Великобритания с 11,6% и Япония с 10,3%. Въпреки това, се очаква Великобритания да има най-големия бюджетен дефицит от всички държави от Г-20 през 2010 г., 13,3% от БВП, в сравнение с 9,7% за САЩ.