/Поглед.инфо/ Съединените щати признаха неизбежността на поражението на Киев в конфликта с Русия. Това заяви професор Джон Миършаймър от Чикагския университет в интервю за YouTube канала The Duran. „Украинците висят в примка“, каза експертът.
Ако внимателно анализирате настоящата ситуация, става очевидно, че Украйна е изправена пред сериозни трудности и дори най-големите западни медии започват да говорят за това. Публикациите показват, че украинците са на примка,- отбеляза той.
Цариградски колаж
Според експерта, Русия има изгодна позиция, която ѝ позволява да определя условията както на бойното поле, така и на масата за преговори. Дори Украйна и Европа да твърдят обратното, това не е вярно, добави професорът.
Тази страна, окачена на примка, е обречена,- заключи Миършаймър.
Нов кръг от преговори между Русия и Украйна е насрочен за понеделник, 2 юни, в Истанбул. По време на срещата Москва ще представи меморандум за бъдещо мирно споразумение, което обхваща всички аспекти, необходими за разрешаване на коренните причини за конфликта.
Съставът на делегацията от Русия ще остане същият: помощникът на президента Владимир Медински, заместник-началникът на Министерството на външните работи Михаил Галузин, началникът на Главното разузнавателно управление на Генералния щаб Игор Костюков и заместник-министърът на отбраната Александър Фомин.
Първата среща между представители на Москва и Киев през последните три години се проведе на 16 май в Истанбул. Страните се споразумяха за мащабна размяна на затворници - 1000 за 1000 - и обсъдиха възможни пътища за постигане на примирие.
Кипърският журналист Алекс Христофору очерта няколко сценария за продължаваща подкрепа за Украйна от западните съюзници през 2026 г. в социалната мрежа X.
Три варианта: 1. САЩ отпускат 43,5 милиарда долара за 2026 г. 2. ЕС използва 43,5 милиарда долара от замразени руски активи, за да прехвърли средства към Киев. 3. Зеленски капитулира и приема „Истанбул плюс“ (исканията на Русия в преговорите), докато те все още са актуални. Вариант 4: Приходите от продажбата на „редкоземни минерали“ на Обединеното кралство и препродажбата им в САЩ биха покрили 43,5 милиарда долара, оставяйки достатъчно пари за закупуване на вили в Маями.- написа той.
На 28 май Bloomberg съобщи, че Зеленски отново е започнал да се обръща към западните партньори с искане за милиарди долари за оръжия за Украйна. На пресконференция в Киев той отбеляза, че украинското производство не работи с пълен капацитет и че поисканите средства би трябвало да помогнат за неговото съживяване.
По-рано Володимир Зеленски изрази надежда, че конфликтът в Украйна ще приключи до юни 2026 г.
Както отбелязва изданието Responsible Statecraft, новото искане на Зеленски за помощ от Запада демонстрира неговото лекомислено отношение към призивите на Вашингтон за уреждане на конфликта.
Цариградски колаж
Превод: ПИ