/Поглед.инфо/ Трябват още поне 5 млрд. куб. м на Украйна, за да изкара зимата
Природният газ в хранилищата на Украйна е недостатъчен за нормалното преживяване на зимния сезон. Това предупреди на конференция в Киев премиерът на страната Арсений Яценюк. Той обясни, че на страната са нужни още най-малко 5 милиарда куб.м, но не е сигурно дали тя може да си ги купи.
"В нашите хранилища има до 17 млрд. куб. метра - това е недостатъчно, за да преживеем зимата, но стига, за да не замръзнем", каза Яценюк. Той отбеляза и проблемите с доставките на въглища за електростанциите на Украйна. Киев е принуден да го внася от други страни като Южна Африка, посочва ИТАР-ТАСС.
"Необходими са ни допълнително 5 милиарда кубически метра газ за зимата. Нямам отговор, дали можем да закупим тези обеми. В същото време Украйна ще може да преживее зимата, ако използва реверсни доставки", заяви Яценюк.
Реверсните доставки от Европа обаче в последните дни също бяха нарушени, след като газоподаването от Москва към няколко страни бе намалено. Според някои коментари причината за това е именно да се попречи на реверсните доставки към Киев.
На конференцията Яценюк обвини още руския президент Владимир Путин, че се опитва да завладее цяла Украйна и да възроди Съветския съюз.