/Поглед.инфо/ Венера преминава през "лицето" на Слънцето и предоставя зрелище, което няма да се повтори през следващите сто години.

Обикновено явленията се случват по двойки - предишното преминаване на планетата беше през 2004 г. Пасажите на Венера пред Слънцето са толкова редки, че следващият път, когато това ще се случи, е на 11 декември 2117 г., съобщава НАСА.Тогава обаче явлението няма да бъде видяно в България, защото ще завърши с изгрева на Слънцето. Следващият пасаж, който ще бъде видим в нашето небе, ще бъде чак на 8 декември 2125 г. според изчисленията на Националната астрономическа обсерватория в Рожен. Пасажът на Венера настъпи през изминалата нощ 1:09 часа. То беше след изгрева на Слънцето - в 5:29 часа за Варна и 5:49 за София. Облаците тази сутрин обаче попречиха на действителното наблюдение.Планетата Венера пресече линията, свързваща Земята и Слънцето и по този начин закри част от видимия слънчевия диск. Преминаването продължи общо 6 часа и половина.

Едва ли някой си спомня, че британското адмиралтейство е изпратило капитан Джеймс Кук на Хавайските острови именно, за да наблюдава преминаването на Венера през Слънцето. Но моряците му така се увлекли в игри с красивите хаитянки, че изобщо не им било да планетите. Първият астроном наблюдавал това явление е Джеремайя Хорос през ноември 1639 година.