Кампания за облекло на туристките в Дубай провеждат местните. Брошури и табели дори напомнят на туристите, че са в мюсюлманска страна и е добре да уважават местните обичаи и моралните норми.
Кампанията е насочена най-вече към жените, който се разхождат с къси рокли и блузи без ръкави. За целта има табели, поставени входовете на големите търговски центрове, призоваващи към “уважително облекло”.
Очакванията за прилично поведение изключват не само пестеливото облекло, но и демонстрацията на нежности на публично място.
Някои клиенти се съобразяват, други – не, обаснява маркетинг директорът на един от големите търговски центрове в Дубай –Сабине Канвуани. Не можем да принуждаваме хората как да се държат, но по този начин им напомняме, че Дубай все пак е част от Обединените арабски емирства – мюсюлманска страна с консервативно общество, и това трябва да се уважава.
“Често съм ходила с рокли без ръкави или миниполи и това никога не е било проблем”, разказва 29-годишна руска бизнес дама. “Наскоро обаче в един магазин охранителят дойде при мен и много любезно ми подаде брошура, в която имаше и пасаж за дрескода”, споделя тя. Жената обаче не смята да се съобразява, защото нямала такива рокли.
Много от местните хора приветстват кампанията, но критикуват двойния морал. По думите им в магазините се продават именно тези „неприлични“ дрехи, които клиентките не бива да носят.