/Поглед.инфо/ От Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент възнамеряват да предложат на следващата пленарна сесия да бъде разгледан "въпросът със ситуацията в България".
В официалното съобщение председателят на групата Ги Верхофстат уточнява, че това намерение е свързано с нападението срещу Ахмед Доган, който в неделя бе избран за пожизнен почетен председател на ДПС.
Според него случилото се в събота е "шокираща сцена" и "опит за убийство". По думите му е "цяло чудо, че този инцидент не е завършил трагично".
Според Верхофстат случилото се не трябва да бъде подценявано.
"Подобно нападение срещу председател на партия поставя по-широкия въпрос за състоянието на демокрацията в България. ДПС и неговият председател предлагат широка политическа платформа за мнозина в страната. Българските власти трябва да изправят в ускорен срок отговорните пред правосъдието", пише в изявлението на Ги Верхофст.
"Заедно с ДПС силно вярваме в общество, основано на либералните ценности за свобода, човешки права, зачитане на малцинствата и плуралистична политическа система. За съжаление, това все още не е достатъчно убедително в България. Ще продължим да се борим, за да бъдат тези ценности защитени и уважавани, както в България, така и в останалата част от ЕС", завършва изявлението.
Следващата пленарна сесия на ЕП ще се проведе в периода от 4 до 7 февруари в Страсбург.