/Поглед.инфо/ Руският президент Владимир Путин заяви на 18 март, че санкциите, наложени от Запада на Русия, не са временни мерки, а средство за оказване на стратегически натиск върху Русия. Путин каза това по време на пленарното заседание на Руския съюз на индустриалците и предприемачите в Москва.
Според него руската бизнес общност е изправена пред сериозни предизвикателства през последните години, включително натиск от санкции и всякакви форми на ограничения върху Русия на международния пазар. Путин каза, че без значение как се развива ситуацията или как се променя системата на международните отношения, конкурентите на Русия искат да сдържат руския икономически и технологичен капацитет.
Путин допълни още, че повечето европейски страни са загубили суверенитета си, което довежда до сериозни проблеми в областта на икономиката и сигурността. Само държава, която може да си осигури пълен суверенитет, може да отговори на предизвикателствата, включително на външния натиск.