До тук се стигна след провала на 12-часовите преговори вчера, в които отново не се стигна до споразумение между ръководството и синдикатите.

Синдикатите в „Мини Марица Изток" обявиха символични стачни действия, които ще преминат в ефективни с решение на стачния съвет. Това съобщи БНР. До тук се стигна след провала на 12-часовите преговори вчера, в които отново не се стигна до споразумение между ръководството и синдикатите.

От дружеството са предложили по 100 лева на миньор, вместо исканите 1000. Работещите и синдикатите настояват да получат допълнително възнаграждение заради преизпълнения план през миналата година.

По останалите няколко точки позициите са се доближили. Сред тях са подобряване на условията на труд и обновяване на минното оборудване.

Исканията на преговарящите бяха много крайни, през цялото време търсихме компромиса, коментира изпълнителният директор на дружеството Евгени Стойков.

„През по-голямата част от преговорите имахме сближаване на позициите, но когато стана въпрос за пари, хармонията се развали. Стачката не е желана от никого, уважаваме труда на миньорите и правим всичко възможно те да получат достойно възнаграждение", коментира от своя страна Делян Добрев.

Евгени Стойков е категоричен, че всички дължими суми са изплатени. Той прогнозира, че при ефективни стачни действия загубите на предприятието може да достигнат до 3 млн. лв. на ден.

В срещата участва и заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.