Има писмо на земеделския министър до Софийска стокова борса, с което иска борсата да му посочи кои фирми да търгуват дървесината. Също така има и писмо от Софийска стокова борса до Мирослав Найденов, с което стоковата борса определя без търг и конкурс 6 от 50-те регистрирани фирми, разкри Нинова.
Министърът на земеделието Мирослав Найденов нареди 42% от добитата дървесина да се продава през Софийска стокова борса. Това ще повиши цената в най-големия студ, заяви депутатът от БСП Корнелия Нинова.
Има писмо на земеделския министър до Софийска стокова борса, с което иска борсата да му посочи кои фирми да търгуват дървесината. Също така има и писмо от Софийска стокова борса до Мирослав Найденов, с което стоковата борса определя без търг и конкурс 6 от 50-те регистрирани фирми, разкри Нинова. С тези действия се нарушава Законът за стокови борси и тържища, който забранява "да се предоставя избирателно или предварително търговска информация на членове на стоковата борса, на техните клиенти или на други заинтересувани лица, съобщи Нинова.
Тя показа и писмо от Министерство на земеделието и храните до директорите на горски предприятия, с което им се нарежда да сключат договори с тези конкретни фирми, без търг и конкурс.
Въпросните фирми са „ОГО" ЕООД, „СИМЕФ" ООД, „ФЕНИКС ЛВ" ЕООД, „МЕРКАНТ ЕООД, „АЯКС СОФИЯ" ЕООД и „РОМАШКА" ЕООД, като последната е определена да работи с Югозападното държавно предприятие - Благоевград.
"Изглежда тези злоупотреби не са достатъчни за министър Найденов, та в задължителните указания за продажба на дървесина, които е утвърдил с подписа си, повишава възнаграждението на борсовите посредници от 0,009% на 0,2% от стойността на договора и то платими преди сключване на борсовия договор. Освен тези пари на борсовия посредник, остават и дължимите такси на Софийската стокова борса", каза червената депутатка.
По сметките на Нинова комисионната за шестте фирми, приближени до властта, ще е 600 000 лева годишно. Договорите са за 3 години, т.е. в студа българинът трябва да плати 1,8 млн. лв. допълнително. Това наричам безобразие и гавра с хората – в най-студените дни, при недостиг на дърва, да изнудваш хората, за да се обогатяват управляващите, е безобразие, коментира червената депутатка.