/Поглед.инфо/ Матео Ренци прие официално премиерския пост в Италия, давайки надежди за съживяване на икономиката на третата по големина държава в еврозоната, която изпадна в дълбока рецесия.
"Съзнавам отговорността, деликатността и изключителната чест, която идва със създаването на правителство, способно да носи надежда", заяви бившият кмет на Флоренция след близо тричасова среща с италианския президент Джорджо Наполитано.
"Ще направя всичко възможно да заслужа доверието на депутатите, сенаторите и милионите италианци, които очакват това правителство да даде конкретни отговори", допълни той. 39-годишният Ренци става най-младият премиер в историята на Италия и ще ръководи коалиционно правителство. Това стана след отстраняването на предшественика му Енрико Лета, който беше обвинен, че не изпълнява обещаните реформи.
Ренци обяви кабинета си с 16 министри, който ще положи клетва утре и ще бъде гласуван от парламента идната седмица. Ключовият пост на финансов министър заема Пиер Карло Падоан, главен икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Вътрешното министерство остава в ръцете на Анджелино Алфано, лидер на Нова дясноцентристка партия, която е коалиционен партньор в правителството на Ренци. Външен министър ще бъде Федерика Могерини, специалист по европейска политика.