/Поглед.инфо/ Въпреки последните остри изявления на Доналд Тръмп за Русия, ръководителят на Роскосмос Дмитрий Баканов неочаквано пристигна в Съединените щати. Планирано е той да се срещне с американския си колега Шон Дъфи в Хюстън. Подобни разговори на високо ниво ще се проведат за първи път от последните осем години. Официалната програма на посещението е обявена, но има основания да се смята, че истинската цел на посещението на Баканов в Америка е различна. Но те не бързат да я споделят с американците.

Срещата на ръководителите на Роскосмос и НАСА е сама по себе си изключително събитие. Последният път, когато нещо подобно се случи, беше преди осем години. А Дмитрий Баканов, който оглави руската агенция през февруари тази година, и Шон Дъфи, бивш водещ на Fox News, направил кариера в Републиканската партия и назначен от Доналд Тръмп за министър на транспорта и изпълняващ длъжността ръководител на НАСА, наистина имат какво да обсъдят.

„Това е, преди всичко, посещение от учтивост. В края на краищата САЩ и Русия са основните оператори и съсобственици на МКС, а бъдещето на станцията, кога да бъде свалена от орбита и как да се направи това, е отделен, независим, голям въпрос“, каза полковникът в оставка, доктор на политическите науки Андрей Пинчук.

На 31 юли се състоя и едно от предварително планираните кръстосани изстрелвания: руският космонавт Олег Платонов ще бъде изпратен на МКС като част от американски екипаж.

„Дмитрий Баканов ще се срещне с екипажа на мисията Crew-11 преди нейното отпътуване към МКС. Екипажът включва космонавта на Роскосмос Олег Платонов. Този косм“ически полет ще бъде първият в кариерата му. Изстрелването ще се състои не по-рано от 31 юли, съобщи Роскосмос.

Освен това, програмата на Баканов включва посещение на Космическия център „Джонсън“ и проверка на производствените мощности на Boeing, където се изгражда космическият кораб CST-100 Starliner.

„Съвместен международен екипаж с нашия космонавт се подготвя за изстрелване към МКС. И е ясно, че когато това се случи, присъстват ръководителите на ведомствата на държавите, от които се изстрелва този екипаж“, обясни Пинчук.

Олег Платонов (най-вляво) до другите членове на мисията Crew-11: астронавтите на НАСА Майк Финке, Зена Кардман (командир на космическия кораб) и астронавтът на JAXA Юи Камия // Снимка на екрана от уебсайта nasa.gov

Леле, колко откровено...

Фактът, че Boeing ще допусне Баканов до монтажните и дизайнерските цехове на Starliner, също е демонстрация на откритост от страна на американците. Макар и с възможен намек за най-големия провал на Русия от последно време - загубата на станцията Луна-25 през октомври 2023 г. поради повреда в двигателната система.

Трябва да се отбележи, че посещението се осъществява на фона на острата реторика на Доналд Тръмп към Русия относно Украйна. Така, от една страна, това е демонстрация на сътрудничество между двете космически сили, от друга, е изключително неблагоприятен политически контекст.

Освен това, въпроси, свързани със съдбата на МКС, могат да бъдат обсъждани чрез видеовръзка. Показването на „тези руснаци“ на най-новия кораб изобщо не е необходимо, както и личното присъствие на международния екипаж при изстрелването.

© Максим Константинов/Globallookpress

Източници в космическия сектор предполагат, че НАСА иска неофициално да обсъди с ръководителя на „Роскосмос“ възможността за доставка на ограничена партида руски двигатели РД-180.

Това изглежда като парадокс, но факт е, че основната правителствена ракета-носител на САЩ, Atlas V (частни компании, като SpaceX на Илон Мъск, използват свои собствени) е оборудвана с руски двигатели RD-180 на първия етап - американците все още не са успели да се откажат от тях и да създадат пълноценен аналог.

Казано по-просто, без руския РД-180, най-новият космически кораб Starliner на Boeing не е в състояние да достигне космоса.

„Всеизвестен факт е: специалисти от „Енергомаш“ идваха на изстрелванията на „Атлас“ с нашите РД. Не можехме без тях. Тоест, нашите инженери, в по-голямата си част, виждаха почти всяко изстрелване на правителството на САЩ. Те извършваха предполетна поддръжка там, проверяваха двигателя преди старта и това е строго изискване на оператора“, каза източник от космическата индустрия .

Руснаците остават незаменими

През 2022 г. Роскосмос обяви края на доставките на двигатели РД-180 и РД-181, които са инсталирани на ракетите-носители Antares за изстрелване на товари Cygnus до МКС. Последната партида от шест двигателя беше изпратена през 2021 г. и оттогава НАСА използва съществуващите запаси. Общо Русия е доставила на Съединените щати над 120 двигателя РД-180/181.

САЩ, разбира се, се опитват да създадат заместител на RD-180. Най-близкото до това е двигателят BE-4 от Blue Origin на Джеф Безос. Сертифицирането му обаче постоянно се отлага, въпреки декларациите за готовност.

Според американски космически издания, запасите от американски РД-180 биха могли да бъдат 12-15 или дори до 20 бройки. През 2022 г. НАСА изстреля 8 Atlas V, през 2023 г. - 2, през 2024 г. - още 2, през 2025 г. - досега 1 (като част от Amazon Project Kuiper). Запасите от руски двигатели очевидно намаляват.

„Може да се предположи, че дори преди да заяви гръмко пред целия свят „продайте ни още от вашите двигатели“, НАСА може да тества почвата по време на посещението на Баканов. Натисни за приятелство в космоса - например, вижте, ние вече изстрелваме съвместни екипажи, нека продължим да правим съвместни проекти... И на тази вълна някак си да се „отбием“ отново по въпроса за двигателите“, предложи източникът от Царград.

Разбира се, това е само предположение. Няма обаче съобщения за изстрелвания на Atlas с други двигатели. А товарните кораби Cygnus до МКС все още се изстрелват на Antares с руски двигатели RD-181.

 Дмитрий Баканов изпраща екипажа на космическия кораб „Союз МС-27“ на Байконур // Снимка: НАСА

Те търсят изход. И не го намират.

Може би би било логично САЩ да включат компанията на Илон Мъск в държавни проекти, но... Да не забравяме конфликта между него и президента на САЩ Доналд Тръмп. Собственикът на Белия дом дори заяви готовността си да депортира Илон Мъск, който има южноафрикански корени.

За Доналд Тръмп и неговия екип приоритетът е добрата сделка. Войната си е война, санкциите си са санкции, но основното е да се извлече полза.

Не бива да забравяме и конфликта между Съединените щати и Китай, който също се превърна във водеща космическа сила. Сближаването между Москва и Пекин в космоса представлява по-сериозна заплаха за Вашингтон, отколкото ситуацията в Украйна.

Следователно не би било изненада, ако мисията на Баканов в САЩ е успешна не само по отношение на обсъждането на МКС и подкрепата на екипажа на Crew-11, но и доведе до мълчаливи споразумения за сътрудничество. Въпреки това, както НАСА, така и Роскосмос вероятно смятат за ненужно да афишират подобни подробности.

В заключение ще отбележим. Ако изпълнителният директор на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев започна да бъде наричан „сив кардинал“ след началото на преговорния процес със САЩ, то Баканов е „жокер на Путин“. Това казват експертите. Нищо лично. Що се отнася до останалото, ще видим как ще се развият нещата.