Учените приближават към момента, когато ще могат уверено да отговорят на въпроса "Защо съществува Вселената", пише британския "Telegraph".

Екип от учени от различни страни, работещи на базата на лабораторията "ЦЕРН" в Швейцария откриха начин да се контролира атома "антиводород". Първият успешен опит на взаимодействие с атома на антиматерията дава основание на специалистите да се надяват, че ще научат повече за неговите свойства.

Антиматерията се разрушава веднага след създаването й, така че учените е трябвало да поставят своеобразни "капани" във вакуумна среда. От тогава досега, специалистите са започнали да си създават повече или по-малко ясна представа за структурата на антиматерията.

"Ние сме показали, че можем да изследваме вътрешната структура на атомите на антиводорода и сега ние знаем, че по принцип това е възможно", каза един от изследователите на антиматерията Джефри Хангст.

"Водородът е най-разпространеният елемент във Вселената и ние прекрасно разбираме неговата структура. Сега ние най-накрая започваме да разбираме и структурата на антиводорода. "Дали са различни? Времето ще покаже", добавя той.

Според научните теории, всеки вид материя във Вселената, създадена след Големия взрив, трябва да бъдат придружена с равно количество антиматерия, че е огледало, което е идентично по структура, но точно обратно свойства.