/Поглед.инфо/ Украйна е готова да преговаря с Русия и да следва Минските споразумения, заяви украинският президент Владимир Зеленски.

„Готови сме да преговаряме с Русия, готови сме да приложим Минските споразумения, но първо трябва да можем да се защитим и да станем по-силни в икономически, политически и военен смисъл”, заяви Зеленски.

Зеленски каза още, че ръководителят на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна Руслан Хомчак в сряда ще вземе участие в среща за Донбас и ще обяви предложения за прекратяване на огъня и обмен на затворници.

„Ще има някои предложения. Искаме да завършим всичко: прекратяване на огъня, размяна на затворници и много други точки”, допълни Зеленски, добавяйки, че не би искал да разкрие всички позиции на украинската страна наведнъж.

По-рано Франция и Германия предложиха да подновят преговорите за Донбас. Украйна заяви, че срещата в „нормандски формат“ може да се проведе в средата на юли.

Русия призова Киев да „си напише домашната работа“ преди срещата.

На 30 май администрацията на Зеленски заяви, че не изключва телефонни разговори между новия украински лидер и Владимир Путин.

По-рано Франция и Германия предложиха да се подновят преговорите за Донбас. Украйна заяви, че срещата в „нормандския формат“ може да се проведе в средата на юли.

Превод: В.Сергеев