/Поглед.инфо/ Масово работодатели уволняват жени в майчинство. Това е една от най-често срещаните жалби в Комисията за защита от дискриминация (КЗД), пише "Новинар".

Дамите се оплакват, че в момента, в който обявят на шефовете си, че са решили да стават майки, моментално им се заявява, че договорът им ще бъде прекратен. Друг чест номер на работодателите е да поставят ултиматум на младите жени при постъпване на работа, че забременяването във фирмата не е желателно и не се толерира и би променило условията на сключения договор, обясниха от Комисията.

Общо броят на подадените жалби за тази година са 814. Една от тях е на родители вегетарианци, които настояват детето им да получава вегетарианска храна в детската градина. Те твърдят, че правата на детето им не се спазват и че то гладува, защото не му се осигурява избраното от родителите му меню.

От Комисията обобщиха, че през изтеклата година са получили и оплаквания от електроразпределителните дружества заради високо поставяните електромери в кварталите с ромско население. Сред оплакващите се има редовни платци българи, които по стечение на обстоятелствата живеят в тези райони.

От електроразпределителните дружества подчертават, че процедират така, за да бъде съхранен животът на гражданите, на първо място на тези, които неправомерно въздействат върху измервателните уреди с цел кражба на електричество.

Назначават младежи на работа в Комисията

През изминалата година КЗД беше работодател по проект “Ново начало – от образование към заетост” на Агенцията по заетостта. За да изпълни своите ангажименти по проекта, Комисията назначи в София и в регионалните си представителства в страната 16 младежи на трудов договор за период от шест месеца.

По проект „Старт на кариерата” по утвърдени квоти комисията назначи за период от 9 месеца 26 младежи като специалисти в София и в своите регионални офиси в страната. Така че, тези млади хора ще бъдат ангажирани и през 2014 в работата на институцията.

Комисията работи по своя инициатива и в друга посока. Беше изпратена покана за партньорство към юридическите факултети на няколко университета от страната. Целта на предлаганото сътрудничество е от една страна съвместно участие в научноизследователски проекти, а от друга – провеждане на стажове за студенти в комисията.