"Няма 100-процентова успеваемост на нито една държава да спре влизането на каквато и да е контрабандна стока”, каза шефът на Митниците
Митниците и финансовото министерство проверяват голяма фирма, търгуваща с горива, разкри в студиото на „Тази сутрин” шефът на Митниците Ваньо Танов. Той бе категоричен, че натиск върху него няма. По всички въпроси или проблеми с дадени фирми обсъжда и с министъра на финансите. Танов каза, че не очаква проблем от страна на ръководството на държавата.
На въпрос има ли натиск „да не се закачат” определени фирми. Танов отговори, че продължава да говори по телефона и не се притеснява, въпреки изнесените записи на негови разговори. Съжалява обаче, че е бил замесен и синът му. Разработка срещу него обаче няма, съобщи Танов.
Според него, това е външна поръчка – от хора, заинтересовани да бъде ударен шефът на Митниците. И именно синът му се е оказал подходящ като негов близък. Танов смята, че това е ответна реакция на босовете, свързани с акцизни стоки, срещу които Митниците са нанесли сериозен удар.
„Тази разлика в приходите между миналата и тази година, особено в началото, когато няма никакъв икономически растеж, се дължи изцяло на затварянето на каналите. Ако говорим за горива - една фирма, която е внасяла 2 милиона, а сега внася 20 милиона - 10 пъти повече, при намалено потребление заради високите цени, това означава, че са затворени каналите, от които са изтичали средства”, каза Танов.
По думите му и със законодателни промени има сериозно осветляване на бизнеса, и то в условия на криза. Акциите срещу контрабандата на цигари е предизвикала атаките срещу Митниците, смята Танов.
"Няма 100-процентова успеваемост на нито една държава да спре влизането на каквато и да е контрабандна стока”, каза шефът на Митниците Ваньо Танов. По думите му с новите шест мобилни групи, обучени от Митниците и с новите рентгени в началото на следващата година структурата ще успее реално да се справи с контрабандата. Танов припомни, че в началото на 2010 година Митниците са имали само един неработещ рентген на границите. Не е въпросът обаче само в техниката, а да има качествени хора, които да са устойчиви. По думите на Танов, служителите от групите са подбрани и обучени с тестове на разузнавателните служби.
Да няма нито една кутия цигари, която да се продава на Женски пазар е утопия.
"С контрабандата с цигари много се спекулира. Знаете каква голяма е разликата между доходите на страните-членки, а хармонизирането на цените на акцизните стоки… се обсъжда дали е най-удачният вариант. Това е благоприятна среда за увеличаване на контрабандата. Само със силови мерки не може да бъде решен този проблем”, смята Танов.