Миналата седмица излезе предварителния доклад на Международния валутен фонд, който явно казва, че заради демографското развитие на България и натрупания вече в НОИ дефицит в продължение на над десетилетие мисията на фонда препоръчва още от 2011 да започне увеличение на стажа, посочи вицепремиерът.
Симеон Дянков заяви, че стои твърдо зад идеята стажът за пенсиониране да започне да се увеличава още от следващата година с по шест месеца на година. Това коментира той пред журналисти, след като изнесе лекция за ролята на младите хора в управлението в УНСС.
Има идея още от следващата година да започне увеличаването на стажа за пенсиониране, тази идея е в първоначалния проект на социалното министерство за Кодекса за социално осигуряване, който мина на един етап през МС, каза Дянков. Миналата седмица излезе предварителния доклад на Международния валутен фонд, който явно казва, че заради демографското развитие на България и натрупания вече в НОИ дефицит в продължение на над десетилетие мисията на фонда препоръчва още от 2011 да започне увеличение на стажа, посочи вицепремиерът. Дянков заяви, че на утрешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество тази идея ще се разглежда и той ще стои твърдо зад нея. Вицепремиерът бе категоричен, че е готов да я отстоява. Ние следваме и нашия анализ, и анализа на МВФ, който казва, че сега трябва да се направят реформи, за да няма проблем в България през 2020 г., допълни Дянков. На въпрос дали разчита на проява на здрав разум от страна на синдикатите и социалното министерство Дянков отговори, че за това има тристранен съвет - въпросите да се обсъдят, но в крайна сметка решава правителството.