Студентите въстанаха срещу уеднаквяването на университетските програми, решение, взето на европейско ниво.

От една седмица немските студенти протестират пред университетите в Берлин. Протестите засегнаха почти всички университети в страната. И вместо недоволството да затихва, то се разпалва с все по-голяма сила.

Всъщност немските студенти протестират срещу Болонския процес, т.е. уеднаквяването на университетските програми, решение, взето на европейско ниво. За Германия това означава въвеждане на дипломи бакалавър и магистър, каквито има в цяла Европа. Реформата доведе до радикална промяна в организацията на обучението в Германия. Немските студенти водят много спокоен живот, всеки един студент си взима изпитите съобразно ритъма си на учене, много дори не завършват и не взимат диплома преди да навършат 30 години. Но с така наречения Болонски процес всичко това ще се промени.

Сега студентите са задължени да присъстват на лекциите, за отсъствията си трябва да се носят бележки, а датите за изпитите са фиксирани. Преподавателите и студентите смятат, че тази програма е изключително натоварена и непосносима, на студентите не има остава никакво време да търсят материали, да подготвят домашните си в групи и да излизат да се забавляват. Да не говорим за тези, които трябва и да работят, тъй като са от бедно семейство.

Какви са шансовете протестите на студентите да доведат до успех?

В момента всички си прехвърлят топката. Федералното правителство припомня, че образованието попада под компетенцията на лендерите, лендерите пък заявяват, че без необходимите средства нищо не могат да направят и затова искат допълнително финансиране от федералното правителство. Университетите припомнят, че Конференцията на министрите на образованието е единствената структура, която може да взима решения в тази област. Иначе всички дават акъл на студентите, но никой не смята, че е достатъчно компетентен да реши този проблем, което означава, че за монента са малки шансовете исканията на студентите да бъдат взети под внимание.