Министър Цветан Цветанов е предложил да се обмисли изграждането на Регионален център по противодействие на наркотрафика у нас.
Вчера водената от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов делегация проведе срещи в Агенцията за борба с наркотиците (ДЕА) и Сикрет Сървис.
В ДЕА българските гости бяха посрещнати в Оперативния команден център, където се срещнаха с директора на агенцията Мишел Лионхарт и с директорите по операциите и по разузнаването Томас Хариган и Антъни Пласидо. В хода на разговорите беше направен преглед на досегашното сътрудничество и бяха планирани бъдещи съвместни действия. Мишел Лионхарт благодари за добрите условия, които МВР е предоставило на нейните служители в България, подчертавайки, че "в България те се чувстват сред приятели и съмишленици". Директорът на ДЕА подчерта отличното сътрудничество на агенцията със служителите от Направление "Наркотици" на ГДБОП и специално благодари на директора на Дирекция “Противодействие на организираната и тежка престъпност” Станимир Флоров за положените усилия в постигането на това сътрудничество. Тя изрази категоричното си становище, че сегашните нива на взаимодействие трябва не само да бъдат запазени, но и повишени. В тази посока беше обсъдена възможността за провеждане на поредица от тренировъчни курсове в България по противодействието на наркотрафика и с оглед на предстоящото преструктуриране на дирекцията.
Директорът по разузнаването Антъни Пласидо заяви, че за ДЕА България никога не е била толкова важна, колкото днес. В световен мащаб се наблюдава тенденция към увеличаване на количествата наркотици, идващи от Афганистан, както и промяна на схемите за трафик на кокаин от Латинска Америка за Западна Европа. Именно за това на ДЕА й трябва силен и надежден партньор като България, който да спусне непреодолима преграда пред наркотрафика.
В тази посока министър Цветанов предложи да се обмисли изграждането в България на Регионален център по противодействие на наркотрафика, което по мнението на представителите на ДЕА е много удачно и следва да се разгледа задълбочено.
По-късно през деня делегацията се срещна с директора на US Secret Service Марк Съливан и представители на ръководството на службата. Общо бе мнението, че благодарение на съвместните усилия на служителите от МВР и Сикрет Сървис са постигнати значими резултати в борбата с фалшифите пари. В потвърждение на това министър Цветанов уведоми ръководството на Сикрет Сървис за успешно проведена операция в България, по време на която е била задържана престъпна група, разпространявала фалшиви парични знаци. Директор Съливан заяви, че българските служители винаги са се отличавали с високия си професионализъм. По време на разговорите беше отчетено, че нараства броят на престъпленията, при които се използват скимиращи банкоматни устройства и фалшиви кредитни карти. Беше очертана и тенденцията, че престъпленията във финансово – кредитната система нарастват в световен мащаб като цяло, което от своя страна изисква всеобхватно сътрудничество между максимален брой правоохранителни служби. В хода на срещата бе договорено провеждането през 2010 г. на няколко курса за обучение на български полицейски служители.