Председателката на ВМРО в града Недялка Иванова и нейният заместник Красимир Мирчев обявиха, че канят всички заинтересувани потребители да се присъединят като жалбоподатели.

ВМРО- Българско национално движение подаде подаде жалба заради повишената цена на водата в Хасково. Това е част от поредицата обжалвания пред Върховния административен съд (ВАС) на решенията за ДКЕВР за увеличаване на цената на водата за потребители.

Председателката на ВМРО в града Недялка Иванова и нейният заместник Красимир Мирчев обявиха, че канят всички заинтересувани потребители да се присъединят като жалбоподатели.

Според партията ВиК-дружеството не е спазило заложените норми за загуба на вода, а и си е позволило промяна на бизнесплана си „в движение", което е недопустимо и незаконосъобразно.

От ВМРО подозират дружеството, че с по-високата цена за потребители просто се опитва да компенсира резултатите от текущата си дейност, които се оказват по-лоши от заложените и очакваните. Одобрението от страна на ДКЕВР за по-високата цена е в разрез със самите изисквания на регулатора.

Кампанията срещу новите цени на водата „Водоснабдяването - в обществени ръце" започна в София, където заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки поиска разваляне на концесията на „Софийска вода". ВМРО обжалва повишението на цената пред ВАС и подготвя местен референдум през март за връщане на водата на София на публично управление.

Преди две седмици подобни действия започна във Варна другият зам.-председател на ВМРО Костадин Костадинов.

Анализът на експертите на ВМРО показва, че сериозни нарушения в работата на ВиК-операторите има също в Пловдив и в Бургас. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обаче продължава да одобрява искания от дружества за увеличение на потребителските цени.

Скандалното е, че при почти всички оператори ДКЕВР работи с еднакъв маниер - допуска увеличение на цените, без да са изпълнени основни заложени и изискуеми показатели в работата на дружествата.

Получава се парадокс, в който ВиК дружествата не спазват заложените параметри, но на практика са поощрявани от страна на ДКЕВР, която допуска нови повишавания на потребителските цени.

Вместо наказания и глоби, ВиК-операторите получават нови насърчения да нарушават закона.

ВМРО е в готовност да организира протести срещу беззаконията на ДКЕВР и ВиК дружествата в цялата страна.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов е категоричен, че монополите продължават да действат с еднаква наглост и безпардонност към потребителите.

Преди година в София протест на ВМРО-БНД срещу правителственото покровителство върху монополите събра 3 хиляди души пред Министерския съвет. В следващите месеци пък в основни градове на страната имаше протести срещу електроразпределителните дружества и другите монополи.