/Поглед.инфо/ България е полуфиналист и в Световна лига-2013! Волейболните ни национали ще играят срещу олимпийския вицешампион Бразилия в 02:00 часа сутринта на събота срещу неделя.

Националите ни намериха място в Топ 4 отново на най-престижната комерсиална надпревара след като Италия победи домакина на финалите

Аржентина с 3:1 гейма (25:20, 23:25,25:17, 25:22). Така адзурите заеха първо място в група Д със 6 точки, а ние с 3 сме втори. Гаучосите пък отпаднаха.

Така България ще играе за място на финала срещу Бразилия 2 часа след полунощ, а Италия с Русия ще спорят от 22:30 часа. По-рано тази вечер селесао постигна чист успех над Канада с 3:0 гейма (25:18, 30:28, 25:20) и изтегли в Топ 4 Русия, докато „кленовите листа” отпаднаха.

Очаквано и двамата треньори заложиха на най-доброто в момента. За Аржентина Хавиер Вебер заложи на: Лучано Де Чеко (кап), Пабло Крер, Себастиан Соле, Федерико Перейра, Родриго Кирога, Бруно Романути, Алексис Гонсалес - либеро. От другата страна на мрежата Мауро Беруто реши да започнат: Томас Берета, Симоне Пароди, Иван Зайцев, Кристиан Савани (кап), Драган Травица, Емануеле Бирарели и либеро Андреа Джови.

Стартът на мача бе даден с интересно дълго разиграване, завършено с блокада на Савани, който позволи на Италия след 3:1 да запази аванса си за 5:3. След последвалата шеста точка за адзурите, Вебер бе принуден рано-рано да поиска почивка, но тя не даде резултат и домакините продължиха да губят с 3:8 при първо техническо прекъсване.

Пред погледа на аржентинския футболист от италиански произход Хавиер Аделмар Санети, Савани продължи безответния ход на италианците, а Бирарели постигна ас за 11:3. Блокадата и сервисът направиха разликата в играта. Аржентинците предприеха две смени като се появиха Иван Кастелани и Николас Уриарте, но второто техническо прекъсване дойде при пасив за тях от 6 точки (10:16). Соле блокира Зайцев за 13:17.

Възпитаниците на Хавиер Вебер се доближиха на 2 точки до италианците, но за кратко и пасивът на домакините пак набъбна до 6 (17:23). Италия затвори гейма от трети опит при 25:20 след атака на Зайцев.

Вечер остави в игра влезлите като резерви двама играчи, с които Аржентина започна добре втория гейм - 4:2 и 6:4 след ас на Кастеани.

Първото техническо прекъсване бе за домакините при 8:6. Италия изравни след ас на Савани при 8:8. Последваха нови 7 равенства, второто техническо прекъсване бе в полза на гаучосите при 16:15. Тактическата игра на нерви продължи и де стигна до 13 поредни равенства – от 8:8 до 20:20. Италия обаче успя да прекъсне тази серия и излезе напред при 22:20. Домакините обаче успяха да прецизират началния си удар, с което взеха обрат и спечелиха гейма с 25:23.

Още от началото на третата част Зайцев и компания наложиха темпото и силата си, което им позволи да поведат с 8:6, 10:6, 12:7, 14:9. Ястребовото око „помогна” на домакините да стопят пасива си до 4 точки (10:14). Драган Травица обаче максимално затрудни аржентинското посрещане със сервисите си, с което Италия успя за вземе второто техническо прекъсване при 16:11. Преднината от 5 точки бе фиксирана още при 19:14 и 20:15. Хавиер Вебер направи двойна тактическа смяна, но въпреки атаките на Кирога, статуквото се запази. Италия спечели частта с 25:17 и така окупира първото място в групата, с което в 3:30 часа сутринта на 20 юли включи България в Топ 4 на Световна лига'2013!

В четвъртата част, която вече бе без значение за класирането, Мауро Беруто пусна резервите Филипо Ланца и Матео Пиано на местата на Берета и Пароди в игра. На полето се появиха още Лука Ветори и Марко Фалачи.

Пиано постигна ас за 13:11. След точка на Зайцев и компания при следващото разиграване бе показан червен картон за Аржентина и така резултатът стана 15:11 и веднага след това адзурите взеха второто техническо прекъсване при 16:11. Бронзовите медалисти от Летните олимпийски игри в Лондон задължаха аванса си от 4-6 точки в решителните момента. На края аржентинците настигнаха да една точка (21:22) след отпускане в противниковото поле. Италианските волейболни национални обаче не позволиха да се стигне до тайбрек, съхраниха сили за ½-финала, спечелиха и този гейм (25:22), а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен в мача бе Иван Зайцев със 16 точки за Италия. 12 добави капитанът Савани. От тима на Аржентина резервата Иван Кастелани и Родриго Кирога взеха по 13 точки, а Себастиан Соле завърши с 12.