/Поглед.инфо/ Американската компания Whiting Petroleum, специализирана в производството на шистов петрол, обяви началото на производство по несъстоятелност. Това е първата голяма американска компания, която работи в тази област и обяви подобни мерки на фона на падащите цени на енергията.

От изявление на Whiting Petroleum следва, че компанията възнамерява да започне процес на „финансово преструктуриране“. „Компанията има повече от 585 милиона долара в баланса си, тя ще продължи да работи нормално без намеса на доставчици, партньори или служители“, се казва в изявлението на  The Wall Street Journal .

В момента дългът на Whiting Petroleum е около 2,2 милиарда долара, съобщава ТАСС .

Представителите на компанията отбелязаха, че „има значителен спад на цените на петрола и газа в светлината на несигурността“, породени от спорове между Саудитска Арабия и Русия, както и разпространението на нов коронавирус в света. Акциите на компанията след обявяване на фалит паднаха с около 45% и възлизат на 39 цента на акция.

Whiting Petroleum "стана първата компания, специализирана във фракинг (методът на производството на въглеводороди чрез хидравлично разрушаване) със значителен размер, който се срина поради спадащите цени на петрола." Изданието отбелязва, че много други американски фирми, работещи в тази област, имат големи дългове.

Петролът падна рязко, след като Русия и Саудитска Арабия не можаха да се споразумеят да намалят производството на петрол след март и решиха активно да увеличат производството. На този фон американските медии заявиха, че в ситуацията с колапс на цените на петрола тази година, САЩ  почти сигурно ще загубят мястото си на най-големия производител на петрол в света.

В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп покани Русия и Саудитска Арабия да се споразумеят за петрола .

Междувременно Саудитска Арабия започна да увеличава доставките на петрол на пазара, но в ситуация на бърз спад в търсенето просто нямаше кой да продава суровини .

Превод: Поглед.инфо